Logo Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Kielcach - Link aktywny prowadzący do strony głównej serwisu

Jak oszczędzać

Piktogram ilustracyjny, przedstawiający grzejnik

     Ciepło sieciowe

 1. Zawsze sprawdzaj działanie grzejników na początku sezonu grzewczego – sprawna instalacja zapewni efektywne wykorzystanie ciepła.
 2. Odsłoń grzejniki – szafki, obudowy czy grube zasłony utrudniają prawidłową cyrkulację ogrzanego powietrza w całym pomieszczeniu.
 3. Dbaj o zamykanie okien i drzwi w tzw. pomieszczeniach wspólnych – klatkach schodowych, piwnicach czy suszarniach.
 4. Zamontuj półki lub ekrany zagrzejnikowe odbijające ciepło – ogrzane powietrze będzie lepiej rozchodzić się po pomieszczeniu.
 5. Wietrz pomieszczenia krótko, ale intensywnie, zawsze skręcając termoregulatory 10 minut przed otwarciem okien i otwierając je po zamknięciu okien.
 6. Przez cały rok utrzymuj temperatury w mieszkaniu na stałym poziomie – optymalne to 20° C w pokojach, 23° C w łazience.
 7. Zamontuj zawory termostatyczne, regulujące dopływ ciepła do grzejników.
 8. Wykorzystuj naturalne ciepło – w ciągu dnia nie zasłaniaj okien.
 9. Obniżaj intensywność ogrzewania w czasie nieobecności w domu, ale zapamiętaj: różnica między obniżoną a docelowa temperaturą nie powinna być większa niż 3° C.
 10. Nie przegrzewaj mieszkania.

Piktogram ilustracyjny przedstawiający kran

    Centralna ciepła woda

 1. Zakręcaj wodę w trakcie mycia zębów i nie lekceważ także choćby minimalnego „kapania kranów” – jedna wyciekająca kropla na sekundę to strata prawie 17 litrów wody na dobę.
 2. Wybierz prysznic, zamiast kąpieli w wannie – do napełnienia małej wanny potrzeba około 100 litrów wody, na krótki prysznic tylko do 30 litrów wody.
 3. Używaj perlatorów, czyli końcówek na kran, które rozpraszają i napowietrzają wodę – zastosowanie ich może zmniejszyć zużycie wody do 3 litrów na minutę.
 4. Częściej używaj zimnej wody – do płukania produktów spożywczych czy rozmrażania ich.
 5. Nie zmywaj naczyń pod bieżąca wodą.